Jeśli nie masz jeszcze za soba Swojego pierwszego upieczonego bochenka, to pewnie wiesz, że jednym z głównych pytań na jakie próbujesz znaleźć odpowiedź jest:
Czy powinienem używać mąki uniwersalnej czy mąki chlebowej?
Jeśli chcesz poznać odpowiedź to zapraszam do dalszej lektury.
Kliknij poniższy link, aby przejśc do interesującej Cię części:
Dlaczego mąka chlebowa jest polecana w przepisach dołączonych do wypiekacza?
Większość przepisów do wypiekacza (kliknij tutaj) opiera się na mące chlebowej i jeśli marzysz o wypiekaniu chleba najwyższej jakości, to będziesz musiał się do nich dostosować.
Ale dlaczego właśnie mąka chlebowa?
Białko odpowiada za zachowanie kształt chleba podczas jego pieczenia. Przy rośnięciu tworzy napowietrzony, puszysty chleb.

Jeśli mąka nie ma wystarczającej ilości białka, to Twój chleb będzie bardziej przypominał zbity i płaski kawałek. Coś ala „skała”.
Za optymalny wybór uważana jest mąka zawierająca 12-14%.
Mąka chlebowa to po prostu mąka, która lepiej sprawdza się do pieczenia chleba, głównie dlatego, że ma wyższą zawartość białka.
Czy mogę użyć mąki uniwersalnej do wypiekania chleba?
Na rynku możesz również znaleźć mąkę uniwersalną o wyższej zawartości białka. Jeśli zawartość białka jest powyżej 10% to jak najbardziej możesz jej używać.
Czy mogę używać mąki bezglutenowej?
Z powodów zdrowotnych wiele osób stosuje dietę bezglutenową.
Jak najbardziej możesz używać mąki bezglutenowej w wypiekaczu do chleba. Pamiętaj tylko, żeby najpierw sprawdzić czy dane urządzenie jest przystosowane do robienia wypieków bezglutenowych.
Jak już wiesz, białko glutenu jest potrzebne, aby chleb mógł osiągnąć pożądaną teksturę i kształt.
Jeśli usuniesz gluten z mąki, to za każdym razem otrzymasz niepożądane wyniki.
Dlatego, aby temu zapobiec mąka bezglutenow zawiera dodatki. Są to zazwyczaj guma ksantanowa, guma guar, skrobia kukurydziana [*].
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że pomogłam Ci poznać różnice między mąką uniwersalną a mąką chlebową.
W skrócie jeśli możesz to używaj mąki chlebowej. Ma wyższą zawartość białka dzięki czemu uzyskacz bardziej pożądaną teksturę chleba.
Powodzenia!