Pieczenie Chleba w Maszynie – 7 Praktycznych Porad

Dostajesz Swój nowy wypiekacz do chleba.

Nie tracąc czasu, znajdujesz w internecie przepyszny przepis na bochenek i od razu zabierasz się do wypiekania…

No i klops.

Zamiast pięknego i chrupiącego wypieku dostajesz szarą, niejadalną masę.

Masz szczęście, przed Tobą porady na temat pieczenia chleba w automacie.

Poznaj swój wypiekacz czytając instrukcję obsługi​

Automaty do pieczenia znacząco się różnią między sobą. Każdy z nich ma specjalne funkcje, jak i inaczej steruje procesem wypiekania.

Na początku trzymaj się sprawdzonych przepisów dołączonych do instrukcji obsługi. Pozwoli Ci to na zapoznanie się ze wszystkimi ustawieniami i funkcjami urządzenia – dodatkowo nie zniechęcisz się, widząc zapadnięty chleb. 

Uwierz mi na słowo, ciężko coś w tych przepisach zepsuć.

Nie próbuj żadnych specjalnych trybów jak szybkie pieczenie. Jest toś świetna rzecz, ale dla kogoś, kto ma już doświadczenie.

Kiedy już wyczujesz, jak działa Twój wypiekacz (sprawdź ranking – domowe-wypiekacze-chleba.com), to możesz zacząć komponować swoje własne przepisy.

Dodawaj składniki we właściwej kolejności

O ile przepis nie podaje inaczej, to zawsze trzymaj się następującej kolejności dodawania składników:

  • na początku zawsze płyny [woda, mleko, olej]
  • cukier i sól
  • następnie mąka
  • na sam koniec drożdże
Kromki białego chleba

Jeśli dodasz składniki w niewłaściwej kolejności, to albo otrzymasz chleb niskiej jakości, albo opadnie i nie będzie nadawał się do niczego.

Masło i margarynę krój na małe kawałki

Przed dodaniem ich do formy zawsze staraj się pokroić je na mniejsze kawałki. 

Znacząco poprawia to konsystencję mieszanki – ułatwia mieszanie ciasta, szczególnie w przypadku mniej wydajnych urządzeń do wypieku chleba.

Ziarna, nasiona i inne dodatki dodawaj na koniec procesu mieszania

Jeśli lubisz chleb z nadzienie – nasiona, kawałki czekolady, orzechy, rodzynki to musisz zwrócić na to szczególna uwagę.

Droższe wypiekacze posiadają specjalny dozownik na dodatkowe składniki. Wystarczy, że wsypiesz do niego nasiona, a maszyna sama doda składniki do masy w odpowiednim momencie.

Jeśli nie posiadasz jednego z tych urządzeń, to musisz poczekać, aż ciasto uformuje się w twardą, elastyczną kulę i dopiero pod koniec mieszania dodać składniki.

Drożdże nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z solą i cukrem

Jeśli drożdże zostaną zmieszane z solą i cukrem, to stracą swoją aktywność. Ciasto prawdopodobnie się zapadnie.

Dlatego drożdże dodaje się na samym końcu. Po dodaniu wszystkich płynów, soli, cukru i mąki.

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie składników do pieczenia

Wysoka wilgotność otoczenia zmiękcza ciasto, co znacznie zwiększą szansę na zapadnięcie się chleba. 

Wilgotność wpływa również na aktywność drożdży – obniża stężenie cukru w mieszance, powodując szybszą reakcję. Dlatego pamiętaj, aby w takiej sytuacji użyć mniejszej ilości drożdży.

Nie jest to takie łatwe. Jeśli dodasz za mało drożdży – chleb nie wyrośnie. Za dużo drożdży spowoduje opadnięcie chleba. 

Najlepiej przechowywać składniki w temperaturze pokojowej i ciemnym miejscu, chyba że wymagają  przechowywania w lodówce.

Im lepszej jakości składniki, tym lepszy chleb otrzymasz

Sam wypiekacz do chleba nie zagwarantuje Ci świetnych wypieków – nawet jeśli jest z najwyższej półki. Musisz jeszcze coś do niego włożyć. Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że im lepsze składniki dodasz, tym lepszy chleb uzyskasz.

Jeśli możesz to używaj mąki chlebowej – jest lepsza niż mąka uniwersalna [bogatszy skład, wytwarzana jest z twardych ziaren].

Drożdże niskiej jakości lub przeterminowane są w stanie całkowicie zahamować  wzrost chleba. 

Również rodzaj drożdży wpływa na jakość końcowego produktu. Najlepsze jest pieczywo pieczone na przygotowanym zakwasie. Niestety jest i najtrudniejsze do przygotowania.

Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pieczeniem chleba w automacie, to mam nadzieję, że powyższe porady ułatwia Ci to zadanie.

Facebook
Twitter
Pinterest